اخبار

مدیر کل ارتباطات آذربایجان غربی گفت:

زیرساخت های ارتباطی منطقه آزاد ماکو بهبود می یابد

زیرساخت های ارتباطی منطقه آزاد ماکو بهبود می یابد
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی در دوازدهمین شورای راهبردی مدیران حوزه فاوای استان گفت: با تعامل منطقه آزاد ماکو با اپراتورها و دستگاه های استانی حوزه فاوا زیرساخت های ارتباطی منطقه آزاد ماکو بهبود می یابد.

به گزارش روابط عمومی ICT آذربایجان غربی، قاسم جلیلی نژاد در شورای راهبردی حوزه فاوا استان در منطقه آزاد ماکو ضمن ارائه گزارش از وضعیت ارتباطی منطقه نسبت به اجرایی کردن بندهای تفاهم نامه منعقده در سال های گذشته بین سازمان منطقه آزاد و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد و گفت:با توجه به کوهستانی و صعب العبور بودن وضعیت جغرافیایی استان پوشش جاده های استان در شرایط قابل قبول قرار دارد ودرتلاش هستیم در صورت تامین زیرساخت های مورد نیاز برای ایجاد سایت این پوشش را افزایش دهیم .

وی با اشاره به اینکه تاکنون بستر اینترنت در بیش از یکهزار و 452 روستای استان فراهم شده است و نسبت به کل کشور وضعیت خوبی است گفت:برخی نقاط کور در جاده های استان وجود دارد که دلیل آن عدم وجود زیرساخت مورد نیاز برای ایجاد سایت اعم از برق و دسترسی جاده است ولی در کل پوشش تعهد اپراتورها اکثرا انجام شده است.

مدیر کل ارتباطات استان  عنوان کرد:در صورتیکه زیرساخت های برق و جاده را در نقاط کور تامین شود اپراتورها آماده احداث ایستگاه و سرمایه گذاری برای پوشش نقاط کور جاده ای هستند.

جلیلی نژاد با اشاره به پیگیری موضوع قطب دیتاسنتر ماکو  گفت: حوزه فناوری اطلاعات بعنوان پیشران سایر حوزه ها است و از این رو ایجاد دیتا سنتر ماکو ظرفیت خوبی برای توسعه منطقه و استان می باشد.

جلیلی نژاد منطقه آزاد ماکو را ظرفیتی برای اجرای برنامه های توسعه ای ICT بصورت پایلوت دانست و خاطرنشان کرد:‌برنامه های متعدد در حوزه های گردشگری و ICT در روستاها و شهرها در دست اجرا داریم که امیدواریم با همکاری سازمان منطقه آزاد به تمامی اهداف تعیین شده برسیم.

وی با بیان نقش توسعه فناوری اطلاعات برای دسترسی همگانی به اطلاعات، اظهار کرد:امروزه با توجه به توسعه اقتصاد دیجیتال، نقش منطقه آزاد ماکو بعنوان بزرگترین منطقه آزاد ایران و همسایگی با سه کشور در این توسعه بی بدیل است.

محمدرضا عبدالرحیمی مدیر عامل منطقه آزاد ماکو در این جلسه اظهار کرد:‌ توسعه ICT در این منطقه به رونق تولید، اشتغالزایی، افزایش سطح زیست‌پذیری و بهبود شاخص تولید ناخالص ملی منجر می‌شود.

 وی با بیان اینکه مناطق آزاد باید نسبت به سرزمین اصلی پیشرفته‌تر باشد، افزود: زیرساخت‌ها باید در هر زمینه‌ها توسعه یابد و هم ساکنان این منطقه و هم فعالان اقتصادی و مسافران باید به فناوری‌های ارتباطاتی و دستاوردهای ICT دسترسی کامل داشته باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه در ۹ ماهه نخست سال جاری حدود ۲۲ میلیارد دلار تراتزیت خارجی از مرز بازرگان صورت گرفته، ادامه داد: بیش از ۲ میلیون مسافر در سال از منطقه آزاد ماکو تردد می‌کند که یک میلیون نفر از آنها از میان اتباع خارجی هستند لذا این منطقه به عنوان ویترین نظامی اسلامی و توسعه یافتگی ایران باید مطرح شود.

 

وی رویکرد سازمان منطقه آزاد ماکو را ارائه خدمات در قالب پنجره واحد با استفاده از تکنولوژی‌های ICT عنوان کرد و اظهار کرد:مرکز رشد و فناوری سازمان به منظور پشتیبانی از استارتاپ‌های حوزه  فناوری اطلاعات ایجاد شده‌است و از این طریق از تمام شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های محلی حمایت می کنیم.

۲۱ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۴۶
تعداد بازدید : ۳۴۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید