پرش به محتوای اصلی

شهید حاتمی

شهید محمد حسین حاتمی: «ای کاش همه طبق قانون اسلام رفتار کنند و برابری و برادری رعایت شود.»

شهید محمد حسین حاتمی، از تبار مهاباد که در زمان تحصیلش در مدرسه و دانشگاه از بهترین ها بود. با شروع جنگ به عنوان بسیجی و نیروی مردمی از طرف اداره پست عازم خوزستان می شود، تا اینکه در آزادسازی بستان شربت شیرین شهادت را نوش می کند.

 محمد حسین در سال 1332 در یک خانواده مذهبی و با ایمان دیده به جهان گشود.

محمد حسین با تمام تلاش تحصیلات خود را با معدل عالی به پایان رسانید و موفق به اخذ دیپلم شد.

در دوران تحصیلی،  دانش‌آموزی درس خوان و با انضباط در مدرسه بود که با احساس مسؤولیت در محیط زندگی خانه ، مدرسه و اجتماع، رشته طبیعی را انتخاب و در سال1353 موفق به اخذ مدرک دیپلم گردید.

 با عشق و علاقه‌ای شدید و مستمر، خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه آماده می‌کرد که در سال1354 به خدمت مقدس سربازی اعزام گردید.

 پس از اتمام دوره آموزشی در شمال ایران در روستای طوالش به عنوان سپاه دانش مشغول خدمت بود. در رفع مشکلات و کارهای عمومی روستا با کدخدا همکاری مستمر داشت، به همین لحاظ مورد علاقه شدید روستائیان بود.

محمد حسین قبل از انقلاب خدمت سربازی را به پایان می رساند.

 چون از هوش و ذکاوت فوق العاده ای برخوردار بود برنامه های زندگیش را طوری ردیف می کرد که اغلب با موفقیت روبرو شود.

پس از اتمام خدمت مقدس سربازی در سال 1355 ازدواج می کند و پس از چندی به استخدام اداره پست درمی آید.

محمد حسین علاقه بسیاری به درس خواندن داشت، برای همین در کنکور سراسری شرکت می کند و موفق می شود. با اینکه هم متاهل بود و هم سر کار می رفت در دانشگاه ادامه تحصیل داد. در واقع با استعداد بسیاری که داشت، ضمن کار اداری در اداره پست،  در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل می گردد و در سال 1357 موفق به اخذ مدرک فوق دیپلم در رشته الکترونیک می شود.

محمد حسین در حین تحصیل جزو دانشجویان طراز اول بود که در برنامه‌ریزی آموزشی جزو دانشجویان اعزام به خارج (آمریکا، آلمان، ژاپن) قرار داشت ولی به علت محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی و قطع رابطه اعزام به خارج متوقف گردید، ایشان نیز جهت ادامه خدمت به شهر مهاباد بازگشتند.

در دوران انقلاب اسلامی به رهبریت امام عزیز در اکثر تظاهرات شرکت می کرد و همگام با مردم مسلمان ایران به ندای امام راحل پاسخ دادند.

پس از پیرزوی انقلاب به زادگاهش (مهاباد) بر می گردد.

با تحمیل جنگ و تجاوز رژیم بعثی صهیونیستی عراق به میهن اسلامی و درخواست دولت از نیروهای مردمی، محمد حسین از طریق اداره پست به خدمت حوزه اعزام نیروی مهاباد معرفی و با تعدادی از همقطاران دیگر مدت یک ماه در عجب‌شیر و یک ماه در تبریز تجدید آموزشی شدند، سپس جهت صف آرائی در مقابل نیروهای متجاوز بعثی راهی خوزستان گردید و در چندین عملیات شرکت می کند.

در حین عملیات آزادسازی بستان در بیست و سوم دی ماه سال 60  بعد از فداکاریها و جانفشانیهایی که از خود به نمایش گذارد، با گلوله های رنگین رژیم بعث عراقی به شهادت رسید.

شهادت پرافتخار ایشان، همه مردم کردستان خصوصاً مهاباد را به خود آورد که اولین شهید از تبار کردستان در جبهه‌های حق علیه باطل با نثار خون گلگون پاکش درخت پیوند و پیروزی دولت و ملت ایران اسلامیمان را بر تجاوزگران بعثی به ارمغان آورد و موجب استحکام پایه‌های اساسی انقلاب گردید.

شهید حاتمی نوشته اند: «ای کاش همه طبق قانون اسلام رفتار کنند و برابری و برادری رعایت شود.»

شهید به اسلام و قوانین الهی عشق کامل داشت و همیشه مشوق جوانان و راهنمای آنان برای استحکام بخشیدن پایه های اسلام بود.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 منبع: مرکز اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان غربی

شهدا