پرش به محتوای اصلی

شرکت فناوری اطلاعات

شرکت فناوری اطلاعات به عنوان متولی طراحی، ایجاد و توسعه شبکه ها و خدمات ارزش افزوده خدماتی از ابتدای سال 1370 رسما ایجاد و مامور راه اندازی شبکه اطلاع رسانی عمومی کشور شد.

این مرکز در طول نزدیک به سه سال فعالیت و با تکیه بر تجربیات سالیان دراز در امور مخابراتی و با استفاده از تمامی امکانات فنی موجود کشور موفق به راه اندازی فاز اول شبکه PUBLIC DATA NETWORK کشور تحت نام IranPac با پروتکل X.25 شد.

این پروتکل قراردادی بین المللی برای شبکه های ارتباطی دیتا در سطح جهان می باشد. فاز اول برنامه سوم توسعه شبکه دیتا که شامل ایجاد یک زیر ساخت قدرتمند شبکه دیتا است ، از سال 79 آغاز گردید . در این فاز ، 420 مرکز مخابراتی در 185 شهر بزرگ کشور تحت پوشش کامل شبکه ملی دیتا قرار خواهد گرفت و امکان ارائه سرویسهای پر سرعت دیتا و اینترنت بهISP ها بوجود می آید . شبکه ملی دیتا علاوه بر توزیع پرظرفیت اینترنت بین الملل در سطح کشور برای ISP ها و مشترکین عمده ، امکان ایجاد ارتباط مستقیم سایتهای داخلی اینترنت را از مسیرهای داخلی کشور (بدون ارسال ترافیک داخلی به خارج) فراهم می آورد . از جمله دیگر وظایف اصلی شبکه ملی دیتا امکان ایجاد شبکه خصوصی درون سازمانی (VPN) برای سازمانها ، مؤسسات و شرکتهای بزرگ ( Enterprise‌) می باشد . این شبکه‌های خصوصی می تواند به صورت ارتباطاتleased بدون پروتکل و یا با پروتکل های لایه 2 و 3 ( مانند Frame RelayوIP ) از طریق شبکه ملی دیتا ایجاد گردد . ارتباط بین شهرهای بزرگ با سرعت 155 MBPS و MBPS 42 برقرار می شود و سرعت ارتباطات مراکز داخل شهرهای بزرگ مانند تهران ، تبریز ، شیراز ، اصفهان و مشهد از طریق فیبرنوری و با استفاده از فن آوری DWDM و باسرعت n*2.5Gbps می باشد . ارتباطات بین الملل دیتا شامل 8 گذرگاه 34/45MBPS و 2 گذرگاه 155MBPS خواهد بود .

سال 79 در واقع سال تدارک و آمادگی برای گذر به دوره جدید شبکه های متکی بر دیتا بود و عملیات اجرائی از سال 80 آغاز گردید . در این زمینه ، علاوه بر به کارگیری کلیه تجهیزات و خطوط انتقال موجود ، مناقصات متعددی برای تأمین تجهیزات مربوط به لایه های مختلف شبکه برگزار شد . از جمله این مناقص ها می توان مناقصه های مربوط به معاً حدود 120 پورت تجهیزات دسترسی نوع DSL ،روترهای بخش هسته مرکزی شبکه(core) با سرعت 60-40 ، تجهیزات شبکه رسرعت(Metropolition Area Network ) با فن آوری DWDM و سرعت حداکثر 32*2.5Gps و تجهیزات Voic Over IP را نام برد . تا زمان نصب و راه اندازی تجهیزات فوق ، حداکثر بهره برداری از امکانات قبلی نیز انجام شده است که از جمله می توان به نصب و راه اندازی روترهای Edge شبکه در 34 مرکز استان ، 760 پورت IP سرعت بالا برای ISP ها و مشترکین عمده اینترنت و ارائه اینترنت و ارائه اینترنت به 118ISP در کشور در سال 80 اشاره کرد .

ارتباطات بین الملل اینترنت نیز در سال 80 رشد قابل توجه داشته و از 44MBS به 87MBS رسیده است و همچنان به رشد سریع نمایی خود ادامه می دهد . این موارد مربوط به فاز اول طرح می‌‌باشد . فاز دوم شامل جهش بلندتری در حوزه شرکت فناوری اطلاعات بوده است و رشد 400 درصدی را نسبت به فاز اول خواهد داشت و باعنایت به رشد سریع تکنولوژی شبکه مطالعات امکان سنجی ، و ارائه طرحهای مورد نیاز فاز دوم که همگی در سال 80 انجام شد ، عملیات اجرائی فاز دوم از سال 81 آغاز خواهد گردید ؛ بدین ترتیب سال 80 برای دیتای کشور سالی پر کار و پر محصول تلق می گردد

http://www.itc.ir